PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

 

Rodzice odgrywają niebagatelną rolę w przygotowywaniu dziecka do pójścia do przedszkola. Podpowiadamy, w jaki sposób oswoić pociechę z przedszkolem.

Każdemu z nas zależy na tym, by  dziecko czuło się w przedszkolu dobrze, bezpiecznie i komfortowo. Oddając je na  cały dzień pod opiekę wykwalifikowanych, ale bądź co bądź obcych nam i  maluchowi osób, mamy często poczucie dyskomfortu i wyrzuty sumienia. W pewnym  sensie czujemy, że oddalamy się od własnego dziecka, opuszczamy je.

Nic bardziej mylnego! Jeżeli postaramy się, żeby dziecko  rozpoczęło edukację przedszkolną dobrze do niej psychicznie i emocjonalnie  nastawione, okaże się, że wspomnienia z przedszkola będą dla niego pozytywnym  bagażem uczuciowym na całe życie. Przecież my sami mamy dobre skojarzenia z  czasem własnego dzieciństwa związanego ściśle z pobytem w przedszkolu. Jeśli  pozytywnie nastawimy dziecko do nowego etapu w życiu, sami będziemy mieli  lepsze samopoczucie, obserwując jak bardzo cieszy się ono na myśl o nowym dniu w  przedszkolu, spotkaniu z rówieśnikami i nauczycielami. Dzięki temu nauczymy  malucha również samodzielności i damy mu możliwość szerszego poznania świata,  niż sami bylibyśmy w stanie zapewnić. A to przecież takie ważne!

 

Oto kilka propozycji, które ułatwią dziecku start w przedszkolu:

• Odzwyczajajcie dziecko od smoczków, nocników, pampersów i butelek.

• Przyzwyczajajcie do samoobsługi: samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych, mycia rąk i zębów, ubierania się i spożywania posiłków.

• Przyzwyczajajcie do urozmaiconych potraw, skończcie z rozdrabnianiem pokarmów (trzylatek potrafi swobodnie gryźć pokarmy).

• W trakcie spacerów chodźcie z dzieckiem w stronę przedszkola, aby przyzwyczaiło się do miejsca i trasy.

• Rozmawiajcie często z dzieckiem na temat przedszkola, przedstawcie mu je jako miejsce sympatyczne i przyjazne, gdzie będzie się bawić, pozna nowych kolegów, nauczy się wielu ciekawych rzeczy, będzie rysować i śpiewać piosenki.

• Nigdy nie straszcie dziecka przedszkolem.

• Organizujcie dziecku kontakty z innymi dziećmi, szczególnie z rówieśnikami z którymi od września pójdzie do przedszkola, początki są zawsze łatwiejsze, gdy obok jest ktoś znajomy, a nie same obce twarze.

• Wdrażajcie do przestrzegania zasad.

• Dobrze zaplanujcie nowy rozkład dnia, czy od początku dziecko będzie w przedszkolu spędzać cały dzień, czy odbierzecie je wcześniej, kto będzie odprowadzał i odbierał z przedszkola.

• Parę dni wcześniej przyzwyczajcie dziecko do nowego rytmu dnia, czyli wcześniejszego wstawania i kładzenia się spać.